На празник силаска Светог Духа на апостоле, на празник Свете Тројице - Тројичиндан, 16. јуна 2019. године са почетком у 8 часова одслужена је Света Архијерејска Литургија коју је служио Његово Преосвештенство Епископ буеносаирески и јужно-централ амерички г. Кирило, уз саслужење свештенства Саборног храма: протојереја-ставрофора: Драгана Митровића и Далибора Милаковића, као и протојереја: Миладина Кнежевића, Мирчете Шљиванчанина, Бранка Вујачића и протођакона Владимира Јарамаза.
У славу и у част Божију, током Свете Литургије, појала је и одговарала мјешовита пјевница при Саборном храму Христовог Васкрсења коју води Ратка Вујачић.
Тројичиндан - Силазак Светог Духа на Апостоле, празник је који представља рођендан хришћанске Цркве; а празнује се 50. дан након хришћанске Пасхе (Васкрса), па се зове и Педесетница (грч. Πεντηκοστή). Овај хришћански празник одговара јеврејском празнику Педесетнице, који се светковао као Празник седмица (недјеља) или Празник жетви (2 Мој 34,32), исто у 50. дан после Пасхе. У хришћанској Цркви на Педесетницу светкује се спомен на Силазак Светог Духа на Апостоле.
У педесети дан по Васкрсењу и десети дан по Вазнесењу, излила се обилата благодат Светог Духа на ученике Христове, и напунила их снагом да Христов закон на земљи утврде: "И кад се наврши педесет дана бијаху сви апостоли једнодушно на окупу. И уједанпут настаде шум са неба као хујање силнога вјетра, и напуни сав дом гдје они сјеђаху; И показаше им се раздијељени језици као огњени, и сиђе по један на свакога од њих. И испунише се сви Духа Светога и стадоше говорити другим језицима, као што им Дух даваше да казују." (Дaп 2,1-4) Тако се испуни оно што је Исус Христос својим ученицима пред одлазак на Небо обећао. Сила Светога духа одмах је почела да дејствује јер је Св. Петар након тога ватреном ријечју придобио три хиљаде људи за Христову науку.
Тројичиндан један је од највеличанственијих хришћанских празника из апостолског времена (Дап 2,1-22). Богослужења на Педесетницу одликују се вечерњом службом, која се обавља у наставку Литургије, као спомен на то што су се Апостоли одмах разишли по свијету да проповједају; на њој се читају молитве Св. Василија Великог; у њима се Црква моли за даривање Духа благодати, за исцјељење тјелесних и душевних тегоба, и да нас Он све удостоји небеског Царства. На овај празник, богословски назван и Тројице, јер се појавило и физички Tpeћe Лице Свете Тројице - Свети Дух, Православна Црква украшава храмове, у које се уноси зелена трава, а у врИЈеме старе Цркве зеленило се уносило и у куће (Св. Григорије Богослов, Проповјед 44).
Сабраном вјерном народу обратио се протојереј-ставрофор Далибор Милаковић.
Он се у првом дијелу свог пастирског слова осврнуо на суштину празника који јесте фактички рођендан Цркве, наводећи да је огањ у виду раздјељених језика који су апостоли примили вјечан и да непрестано гори:
,,Данас је рођендан наше Цркве, Цркве Христове. И непрестано се Црква рађа. Тај огањ који су апостоли примили тога дана, он непрестано гори. И сви ми који смо примили науку Христову, од апостола па до данашњих дана, који смо крштени у име Оца, Сина и Светога Духа, непрестано нас благослов и благодат Божија обасјава и мудрост и слава Божија се непрестано у нама пројављује, велича и слави."
"Тако и Црква Христова расте, непрекидно и непрестано, још од њеног настанка па до краја свијета и вијека, стога нам празник Духова (Тројичиндан) као празник мудрости Божије то и потврђује и открива. - нагласио је он.
Отац Далибор је у последњем дијелу свог пастирског слова говорио и да на овај празник, као и сви остали црквени празници, свједочи да смо призвани и позвани на заједницу, заједницу са Богом и са ближњима:
,,Сви смо призвани на заједницу, баш као што је Дух Свети сишао овог дана не на једног апостола, него на заједницу . Кад смо сви јединствени, када смо једно у Христу распетоме и васкрсломе онда та наша вјера и нада у заједници која нас све призива биће узрок нашега спасења. И овај празник Духова, и сваки празник који славимо у нашој Светој Цркви сви нас призивају на заједницу, на заједницу са живим Богом и ближњима." - закључио је отац Далибор.
БЕСЈЕДА ПРОТОЈЕРЕЈА-СТАВРОФОРА ДАЛИБОРА МИЛАКОВИЋА
Пред само причешће вјерних, свима сабранима у овоме светоме храму, обратио се и Преосвећени Епископ буеносаирески и јужно-централ амерички г. Кирило.
Владика Кирило је овом приликом говорио о обновљењу наше природе коју је Христос својим домостројем спасења совршио до краја, будући да то обновљење коначно доноси Дух Свети, односно доноси је Господ животворни свој твари свим људима и свим народима.
Он је такође нагласио да је нама дарована слобода да то Божије спасење прихватимо слободном вољом, будући да смо слободне личности.
Владика Кирило је у свом даљем обраћању говорио и о значају приношења васцијеле твари Творцу, будући да се она приноси кроз човјека, што по његовим ријечима управо представља велику одговорност пред Богом, будући да се сва твар освећује посредством човјека.
Владика Кирило је позвао да стојимо у слободи коју нам је Христос даровао и којом нас је ослободио, те да никако не стојимо у ропству гријеха које је насупрот слободи, већ да свагда прихватамо и благодаримо на благодати Духа Светога која нам се изобилно дарује у Светој Цркви Божијој.
ОБРАЋАЊЕ ЕПИСКОПА БУЕНОСАИРЕСКОГ ЈУЖНО-ЦЕНТРАЛ АМЕРИЧКОГ Г. КИРИЛА
По одслуженој Литургији, служена је и свечана вечерња на Свету Педесетницу, са кољенопреклоним молитвама, док је за то вријеме вјерни народ по древном обичају правио вијенце од траве и цвијећа.
Борис Мусић
Фото : Борис Мусић