Свештенство и монаштво православаних епархија у Црној Гори, предвођени својим архијерејима, члановима Епископског савјета Православне цркве у Црној Гори, Његовим високопреосвештенством Архиепископом цетињским Митрополитом црногорско-приморским г. Амфилохијем, Преосвећеном господом Епископима: будимљанско-никшићким Јоаникијем и захумско-херцеговачким Димитријем, вечерас су у Саборном Храму Христовог Васкрсења у Подгорици служили молебан за мир и братску слогу.
Након молебна сабране је благословио Митрополит Амфилохије који је поручио да је ово Светотројично сабрање наставак онога сабора од прошле године на којем смо се завјетовали пред Богом да ћемо ако треба и својим животима да чувамо и бранимо светиње.
“Овај сабор није ништа ново. Црква Божија је сабор већ двије хиљаде година од када је Дух Свети у виду огњених језика сишао на прве Христове ученике и они супроговорили различитим језицима и почели по благослову Христовом, да проповједају име Његово широм свијета и та проповјед се наставља до данас овдје”, казао је владика Амфилохије.
Ова сабарања Цркве вјековима трају на овим просторима и сада се настављају и она су, како је казао, “призив Духу Светоме да сиђе на нас и наше дарове, да освешта народе земаљске да говоре Божијим језиком, језиком љубави према Богу и једни према другима”.
“То је смисао наших сабрања, крсних ходова, литија у току ових мјесеци, када се народ пробуђен духовно, ослобођен од страха земаљскога, сабирао да свједочи своју вјерност Богу живоме – Богу љубави, као и своју љубав према ближњима, и да позива својим мирним благословеним ходом и све остале на ту заједничку, братску љубав и измирење. Тако су ове наше јединствене литије постале познате широм свијета”, казао је владика.
Подсјетио је да су ова сабрања везана и за онај безакони закон који је, нажалост, наметнула Скупштина Црне Горе и прогласила то безакоње за закон, којим се отимају задужбине древне, које нијесу, нагласио је, грађене ни за калуђере, ни за властодршце, већ у славу Бога.
“У том духу су и наша сабрања као молба, подстицај онима који су сада на власти да се отријезне, да не доносе безаконе законе, да не отимају ни од кога ништа за себе и своју власт, а поготово да не отимају од Цркве Божје”, бесједио је Митрополит.
Отимање цркава, а ових дана и рушење манастирског конака на Бриској гори код Улциња, запањило је и нас и Европу. Даље је Митрополит подсјетио на историјат Храма Светог Василија у Улцињу који се обновља на мјесту гдје је окупатор срушио не само тај храм:
“Оно што је окупатор срушио, то је народ тога мјеста, та мањина наша заједно са Црквом, кренуо да обнавља. Дошле су и монахиње да уграђују своју младост и живот у ту светињу, не тражећи ни од кога ништа. Онда су дошле антитерористичке групе, наоружане до зуба, код четири монахиње и буквално напали њих и Цркву. И срушили су, и не само то, него пријете да ће рушити и друге цркве за које кажу како наводно нијесмо добили дозволе. Од кад сам митрополит, већ 30 година, непрекидно смо тражили дозволе од власти. Некада смо и добијали, а у много случајева нијесмо. Ту посебно мислим на манастире на Скадарском језеру”, рекао је Митрополит.
Као још опасније од тога, Високопреосвећени види прогон свештенства. Наиме, власт пријети да ће да прогоне оне који немају црногорско држављанство, који су се родили у оној заједничкој држави, а који су већином били овдје.
“Овдје су 80% наши домаћи свештеници, монаси, монахиње и вјерни народа, али и они који се нијесу овдје родили, они су дошли не да разарају Црну Гору, већ да уграђују свој живот у Цркву, не тражећи ништа за себе. А шта је за Црну Гору, ја ћу да вас питам? Разарање свих предузећа и остајање без хљеба хиљаде радника, је ли то за Црну Гору? Сад треба још и храмове и оно што је Црква градила и обновила, преко 700 манастира, да се разори! Је ли то за Црну Гору? Све што је уграђено овдје оно припада Црној Гори, народу”, подвукао је владика Амфилохије.
Треба да се схвати да је вријеме окупатора прошло, поручио је Митрополит:
“Треба да прође и вријеме оних који забрањују да се обнове светиње које су порушене од окупатора, који настављају дјело окупаторско у Црној Гори”, рекао је Митрополит црногорско-приморски и додао да је годинама тражена дозвола за обнову Михољске превлаке, Пречисте крајинске, као и за многе друге храмове.
Навео је да власт хоће да руши, али да се нада да ако Бог да неће, јер има трезвених људи и међу њима. Подсјетио је и на Цркву Свете Тројице на Румији за коју власт пријети годинама да ће да је сруше, да ураде исто што је са њом урадио и окупатор 1571. године.
“Не може се настављати окупаторско дјело, и не могу они који су на власти у Црној Гори радити оно што су радили окупатори, тако се урадило и са црквом на Ловћену”, бесједио је Архиепископ цетињски Амфилохије.
Оцијенио је да Црна Гора иде у бестрагију ако иде овим путем рушећи и отимајући светиње, газећи вјековна завјештања народа Божијега и Цркве Божије.
“Зато ћемо ми наставити братољубиве и богољубиве литије поштујући здравствене прописе. На овим сабрањима се молимо Господу да излијечи оне који су сада на власти а ја се надам у Бога да ће они промијенити овај безакони закон, иако до сада нијесу показали истинску намјеру.”
Митрополит је позвао народ да не гласа безбожну власт која би да отима и руши светиње.
“Онај који у Бога вјерује, за кога је Црква светиња, такву власт безбожну, антисветињску, немој да гласа. Црногорци никад такву власт, поготово ону која ради оно што су радили окупатори, нијесу гласали. Ја се надам да неће ни убудуће”, поручио је на крају свог обраћања вјерном народу Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије.
На крају овог величанственог сабрања отац Мирчета Шљиванчанин је прочитао поруку Епископског савјета Православне цркве у Црној Гори са свештенством и монаштвом Црне Горе, у којој су саопштени разлози за наставак молитвених ходова.
Молебни и литије за мир, љубав, правду и братско помирење поново ће кренути од Недјеље свих светих, 14. јуна, и то, како је данас саопштено у поруци, “истим оним улицама на којима смо ових дана могли видјети и друга масовна окупљања – протесте, државне прославе и обичне шетње грађана, којих, Богу хвала, има више од сваког пребројавања”.
Весна Девић
Фото и видео: Борис Мусић