Поводом Свјетског дана Рома у крипти Саборног храма Христовог васкрсења у Подгорици вечерас је Његово високопреосвештенство Митрополит црногорско приморски г. Амфилохије отворио изложбу „Страдање Рома у Првом свјетском рату“.
На отварању су поред Митрополита Амфилохија, говорили аутор изложбе Драгољуб Ацковић, генерални секретар Свјетске уније Рома и Иван Тоскић директор подгоричког Демократског ромског центра.
У оквиру изложбе читалачкој публици представљена је и књига „Страдање Рома у Првом свјетском рату“ истог аутора, чиј је издавач Митрополија црногорско-приморска ИУУ „Светигора“.
Изложба и књига свједоче о, у јавности мало познатом, страдању Рома током Првог свјетског рата, што представља свједочанство не само о великим жртавама ове популације, већ и о њиховом животу у овом периоду.
Митрополит Амфилохије је истакао, и у предговору ове књиге записао, да су у Првом свјетском рату пострадали сви европски народи и да су о томе написане многе књиге, а да су Роми једини народ чије страдање је заборављено:
„Таква судбина им је била током Првог, а особито у Другом свјетском рату, у којем су заједно са Јеврејима немилосрдно истребљивани. Довољно је поменути Јасеновац и тамошње циганско гробље, у којем је сахрањен само мали број ромских бескућника и безгробника закланих са Србима и другима. На том гробљу Епархија пакрачко-славонска гради Храм Светог Ђорђа, којег су Роми, нимало случајно, одабрали за свог заштитника и крсну славу.“
Господин Драгољуб Ацковић, аутор изложбе, изнио је низ података који су широј јавности непознати. Изложба и књига је, по тврдњама аутора, један од ретких покушаја да се презентира оно што се Ромима догађало у вријеме Великог рата, у коме су као и у многим претходним, а нарочито каснијим ратовима, Роми страдали само зато што су Роми. Аутор истиче да, иако је 100 година прошло од Првог свјетског рата, судбину ромског народа у тим временима до сада нико није истраживао.
Такође је мање познат и податак да је у српској војсци било Рома официра, војника који су дали допринос побједи српске војске у Првом свјетском рату.
Аутор је сакупио фотографије из Првог свјетског рата, које су радили војни српски и њемачки фотографи, које представљају визуелни траг о судбини, култури, животу једног народа. Пошто писаног трага о животу Рома из тог периода нема, фотографија је писани извор од примарног значаја.
Отварању изложбе и представљању књиге „Страдање Рома у Првом свјетском рату“ у подгоричком Храму Христовог Васкрсења присуствовао је и Зоран Бингулац, амбасадор Србије у Црној Гори.
Међународни дан Рома обиљежава се у част првог Свјетског конгреса Рома, који је одржан 8. априла 1971. године у Лондону. Тада је за ромску химну проглашена „Ђелем, ђелем“, а установљена је и ромска застава са точком као централним симболом напретка и покрета, али и миграције Рома током историје.
Весна Девић
Фото: Борис Мусић
Видео:Острог Тв Студио