У Дванаесту недјељу по Педесетници, 27. августа 2017. године, на претпразништво Успења Пресвете Богородице, у Саборном храму Христовог Васкрсења служена је Света Литургија.
Светом службом Божијом началствовао је протојереј Мирчета Шљиванчанин а саслуживали су му : протојереј - ставрофор Драган Митровић, као и протојереји : Миладин Кнежевић и Бранко Вујачић.
На Светој Литургији је овом приликом пјевала и одговарала мјешовита пјевница, оформљена при Саборном храму Христовог Васкрсења.
Након читања из Светог Јеванђеља, пастирском се бесједом многобројно - сабраном вјерном народу обратио началствујући протојереј Мирчета Шљиванчанин.
"У данашњем Светом Јеванђељу браћо и сестре, Господ нам даје одговор какав треба да буде човјек који жели да уђе у Царство Божије.
"Шта ми треба да задобијем Царство Божије?"
Господ нам дакле даје одговор на ово питање које је поставио један млади човјек - што није ништа необично, јер најчешће млади људи и постављају питање о смислу живота.
Ово је најкључније питање које сваки од нас може поставити :
Како да задобије вјечни живот ?
Јер, сваки истински прави човјек жели да живи вјечно.
Господ је одговорио овоме младоме човјеку, а преко њега одговорио је и опоменуо је све нас какви треба да будемо ако желимо да будемо Његови, ако желимо да будемо учесници Царства Божијега.
Оно што примјећујемо у овоме читању јеванђељском је то да Господ пита овога младића држи ли заповијести - јер држање заповијести Божијих увијек значи и труд да творимо вољу Божију и да будемо Божији.
Али Господ не пита само држиш ли заповјест ?
Него каже овоме младићу : "желиш ли савршен да будеш ?"
Што ће рећи да Господ од свих нас жели да будемо савршени.
Не жели један дио човјека.
Не жели један дио нашега живота.
Не жели да само поједине дане свога живота посветимо Богу.
Него жели да се цјелокупно посветимо Богу и да сваки трен нашег живота буде осољен Богом и Божијом вољом.
И овај младић који је како чусмо био богат, ипак на крају није одговорио на то савшренство, јер како каже Јеванђеље : Тешко је богатоме ући у Царство Небеско."
Немојмо да помислимо да овдје Господ само мисли на оне који имају материјално богатство.
Јер таквих људи има мало у свијету и увијек их је било мало - оних који су богаташи у материјалном смислу.
А са друге стране знамо из историје цркве да постоје многи светитељи који су били богаташи, који су били цареви, краљеви, како у Старом Завјету, тако и у Новом Завјету.
Дакле не мисли се само овдје на материјално богатство.
Него, о чему се заправо ради ?
О томе да често као слаби људи за све оно што имамо - што посједујемо, а што је дар Божији помислимо да је то нешто наше и да смо ми заслужни зато што имамо - био то прије свега наш живот или наш физички изглед или наша памет и много штошта што посједујемо, рецимо материјално богатство.
Помислимо да је све то ту неком нашом заслугом и дешава се да изгубимо из ума и из срца ту најважнију спознају : да све што имамо и што јесмо јесте дар Божији.
Управо проблем овога младића је био у томе, у чему је често и наш проблем : да ми мислимо да и ако држимо заповјести - као што је држао и овај младић, и ако имамо било шта - да је то нашом заслугом.
Ми браћо и сестре и дјецо живимо по милости и љубави Божијој.
Наше биће наш живот је дар Божије љубави и све друго добро што имамо је Бог дао.
И ако будемо живјели са том свијешћу онда можемо бити приправни за Царство Божије.
И ако се будемо борили за то да се наш живот претвори у благодарност Богу и благодарност људима, онда се можемо надати да будемо становници Царства Божијега.
А зашто ?
Зато што је Царство Божије - царство љубави.
А љубав се непрестано даје и само они који тако живе могу бити приправни за Царство Божије и могу у њему се настанити.
Дакле, проблем овога младића је у томе што је био превише везан за своје материјално богатство.
Проблем је у томе што му је оно било смисао живота.
Зато се и није могао одрећи богатства када га је Господ на то позвао.
И ако је заповјести многе испуњавао, али није се цјелокупно предао Богу и Божијој вољи.
Дакле, нити нас материјално богатство обавезно одваја од Бога, нити нас сиромаштво опет сједињује са Богом, јер, онај ко је богат материјално или било чиме другим, треба да Богу благодари на томе и да преко тога има могућност да помаже другима, е зато му је Бог дао разна богатства.
А пак онај којему се чини да нема, а нема никога на свијету кога Бог није обдарио неким даровима, треба да са благодарношћу носи свој крст и да се тако спасава.
Зато они највеће богатство и највеће благо којим треба да се богатимо јесте прије свега Онај од којег и долази ријеч богатство - а то је Бог.
Све друго ће нам се придодати.
То нас опомиње и живот оне за чији празник се припремамо који је већ сјутра - то је празник Успења Пресвете Богородице.
Она је најсавршенији примјер тога живота по Богу, најсавршенији примјер благодарности Богу.
Када је Господ јавио да ће се преко ње догодити велика и света тајна доласка Бога у овај свијет, шта је на то рекла Пресвета Богородица ?
Рекла је : "Ево слушкиње Божије, нека буде по Твојој вољи."
Дакле, свој живот и своју вољу и све своје предала је у руке Божије и тако је радила од својега дјетињства и нама показала примјер смирења и благодарности Богу и живота по Богу.
Стога је она прва становница Царства Божијега - царства љубави Божије." - закључио је тиме своје пастирско обраћање отац Мирчета.
Он је у наставку подсјетио вјерни народ да ће се сјутрашња прослава празника Успења Пресвете Богородице - Велика Госпојина, обиљежити у многим манастирима и црквама широм Митрополије црногорско-приморске, али је и такође навео да ће се централна прослава празника у Митрополији - одржати у Манастиру Ком, гдје ће сјутра, у понедјељак, 28. августа са почетком у 9 часова, Свету Архијерејску Литургију служити Његово Високопреосвештенство Епископ цетињски и Митрополит црногорско-приморски г. др Амфилохије.
Овом приликом Манастир Ком, иначе задужбина Ђурађа и Љеша Црнојевића, прославља јубиларних 600 година постојања.
Такође, треба напоменути да је за ову прилику пут до манастира Ком омогућен и преко копна - од Жабљака Црнојевића.
Светим Тајнама Тијела и Крви Христове је приступио и присајединио се велики број вјерног народа.
Борис Мусић
Фото : Борис Мусић