На празник када наша Света Црква прославља Светог Дионисија Ареопагита, ученика Светог апостола Павла, 16. октобра 2022. године у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици одслужена је Света Литургија којом је предстојао протојереј-ставрофор Далибор Милаковић. Проти Далибору саслуживао је протојереј Никола Пејовић.
Ријечима литургијске бесједе сабрани вјерни народ је поучио началствујући свештеник Далибор Милаковић, који је у уводном дијелу пастирског слова говорио о прочитаном зачалу из Јеванђеља које говори о чудесном риболову. Наиме, у осамнаестој недјељи по Духовима, Црква благовијести Јеванђеље по Луки, догађај чудесног риболова на Генисаретском језеру и позивање четворице рибара, Петра, Андреја, Јована и Јакова, да постану апостоли. Позивању четворице првозваних, претходило је Христово чудесно рибарење. Овај занимљив догађај има своју скривену символику која се односи на будући живот четворице рибара, доцнијих апостола, али прије свега имао је за циљ да их увјери ко је заправо Исус Назарећенанин.
Јеванђелиста Лука једини доноси овакву верзију догађаја и назива га чудесним риболовом и догађај описује као чудо. Ту је и основни смисао ове приче, јер је у њеном средишту реакција рибара Симона Петра, који видјевши мрежу пуну риба, пада ничице пред Христом и бива ‘‘обузет запрепашћењем,’‘ заједно са осталим свједоцима. То је психолошки одговор човека на чудо, којег је Христос био врло свјестан, што видимо из свих Јеванђеља. Страх и фасцинација су обузимали свједоке оваквих догађаја и доводили их у стање ропског прихватања Месије, што Христос није желиоо, те је из тог разлога то чинио пред малим бројем људи, а апостолима строго забрањивао да о томе говоре.
Прота Далибор се осврнуо посебно на смирење и покајање које је показао током овог догађаја Симон Петар:
,,Свети апостол Петар видјећи чудо које је Господ учинио био је смирен и у покајању, па је рекао Господу да је грешан човјек и нисам достојан да стојиш поред мене. Показао је велико сморење и истинско покајање. На те његове ријечи Господ му је одговорио да његово призвање више неће бити исто, да неће бити рибар и ловити рибу, већ да ће постати ловац људи за спасење и Царство Небеско”.
,,Свети апостол Петар је силно проповиједао Васкрслога Христа, са још једанаест апостола. Међутим он је први међу једнакима. Међутим пројавио је велико послушање које је и нама примјер, јер Господ од нас жели послушност и љубав према Њему, да вјерујемо да заиста Господ чини чуда, као што је учинио и ово у јеванђелској причи.” - бесједио је он.
Прота Далибор је указао потом и на врлински живот апостола Христових који је обиловао смирењем, трпљењем и вјером и повјерењем у Господа:
,,Многи су се чудили зашто је Господ баш апостоле изабрао да буду његови ученици, међутим ко познаје шта је риболов, јасно му је да изискује велико смирење и трпљење. Апостоли су били уз смиреност и веома скромни, дуготрпељиви. Управо из љубави у смирености све извиру врлине. Кад имамо смирење немамо гордости, затим долази послушност као врлина и љубав, а затим и разумијевање једни других ступа на снагу”.
Он је потом нагласио да је сваки човјек који је крштен призван да буде апостол Христов који ће свједочити вјеру својим врлинским животом:
,,Врлине треба полако да овладавају нашим бићем, апостоли Христови су такав примјер трпљења и љубави. То и јесте порука данашњег јеванђеља - трпљење и смиреност. Да будемо заиста апостоли Христови нашим животом и нашим врлинама да будемо ловци људи за добро, сви смо на то призвани. Свако од нас када се крсти у име Свете Тројице, призван је да својим животом свједочи име Божије, да проноси славу Божију, самим тим, да буде истински и прави хришћанин, те да људи гледајући наш врлински живот се угледају на нас”.
,,Као што су апостоли носили Христа у себи, тако и ми требамо да носимо Христа у себи и да Христос обитава у срцима нашим и да постанемо истинске слуге Христове и да славимо име Божије у све дане нашега живота”. - поручио је напослијетку протојереј-ставрофор Далибор Милаковић.
Текст, фото & видео: Борис Мусић