У крипти Саборног храма Христовог Васкрсења, у недјељу 29. октобра са почетком у 19 часова, одржано је добротворно вече у организацији Парохије кучко-братоножићке и љеворечке.
Ово добротворно вече је имало за циљ прикупљање добротворних прилога намијењених обнављању Манастира Костриковача који се налази у Мртвом Дубоком (Ровца код Колашина) а датира још из 13. вијека, иначе манастирски храм је посвећен Успењу Пресвете Богородице.
Уводно слово изговорио је медијатор ове добротворне свечане вечери, млади пјесник и студент Правног факултета у Подгорици - Миљан Живковић.
Он је овом приликом пожелио добродошлицу свима на челу са Његовим Високопреосвештенством Митрополитом г Амфилохијем, те уваженим гостима : академиком Матијом Бећковићем и бившим предсједником Републике Црне Горе господином Момиром Булатовићем, великим добротвором и успјешним предузетником Павлом Милићем, као и осталим уваженим гостима, па је у прикључку најавио једног од главних организатора ове добротворне вечери.
Стога је поздравно слово изговорио презвитер Милош Лучић парох кучко-братоножићки и љеворечки, који је захвалио свима присутнима на издвојеном времену и великом одзиву у крипти Саборног храма.
Он се такође захвалио свим оним свештеницима који су до сада вриједно и предано радили да парохијски живот буде заиста на завидном нивоу када је ова парохија у питању, табајући и поплочавајући стазе тих крајева у просвећености и духовном животу.
Посебно се захвалио свештеницима претходницима : Драгану Митровићу, Драгану Томићу, Бранку Тапушковићу, Драгославу Ракићу.
Дубоко свјестан залога који је примио добијајући на дар вођење ове парохије, он је обећао да ће наставити стопама својих претходника и да ће на томе путу истрајати, јер како је и сам нагласио : прегаоцу и Бог даје махове.
Након топлог и домаћинског слова презвитера Милоша Лучића, медијатор вечери позвао је Његово Високопреосвештенство, Митрополита г. Амфилохија да благослови ово сабрање.
Овом приликом Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије је између осталог прочитао и важан дио сакупљених информација и детаља о овој Светињи Божијој - Манастиру Костриковачи.
Наиме, специјално поводом овог догађаја Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије је добио за ову прилику један одјељак из докторске дисертације монаха историчара др Павла Кондића, сабрата Цетињског манастира, а исцрпни наводи из дисертације се тичу управо овог манастира.
Након слова Његовог Високопреосвештенства Митрополита г. Амфилохија услиједио је наступ гуслара Максима Војводића, да би се затим бројном аудиторијуму обратио проф. др Ново Вујошевић, а у наставку ријеч је узео и уважени гост вечери - академик Матија Бећковић.
Он је заблагодарио свима на указаној части и на позиву, указујући притом и на симболичан назив ове Светиње Божије - Манастира Костриковаче :
“Поштовани Митрополите, уважени свештеници црногорско-приморске Епархије, монаси и монахиње, браћо Кучи и Ровчани, драги пријатељи - високо сте ме уважили дајући ми реч и част да подигнем чашу у Саборном храму у Подгорици уочи Лучиндана на братском окупу Куча и Ровчана и њихових званица посвећеном обнови храмовне цркве у Мртвом Дубоком - некадашњем метоху Манастира Мораче.
Чини се да се храмови чешће зову по месту где су подигнути него по свецу коме су посвећени, па се тако Морача и Костриковача зову по једној реци и једној липици а не по Пресветој Богородици у чију су славу подигнуте.
Ето је манастир добио име по кострики, а кострика је у мојој свести биљка зимзелена која обраста стабла, јаких и дубоких жила за које се у невољи можеш ухватити, ослонити, а да се не прекине и не ишчупа.
Није чудо ни да се и ми данас за ту кострику хватамо.” - закључио је он.
Такође, ово покретање обнове манастира у братској слози и заједништву племена Куча и Роваца он је окарактерисао као нови примјер чојства и јунаштва у Црној Гори, указујући на традицију тих и таквих односа кроз историју између ова два црногорска племена.
Академик Матија Бећковић је изнио и занимљив детаљ из живота његове мајке, а тиче се управо обнове овог манастира, говорио је о догађајима који су били актуелни у периоду шездесетих година прошлога вијека :
“Време је ову светињу обурдало, па су ево Ровчани и Кучи са дружином у славу свог вишевековног пријатељства и братске љубави каква није запамћена у Црној Гори, тако додали још један пример чојства и јунаштва у наше нечојство и нејунаштво.”
“Да се овде вечерас нађем имао сам један само мени знан разлог.
Наиме, у живој ми је успомени да је моја мати пре педесет година готово кришом скупљала прилоге за обнову овога храма у морачкој пустињи и писала писма поверљивим људима да јој помогну ако и колико могу.
У том послу била је главни јатак Ћира Радовића који је о овом Храму највише знао и као да се заветовао да га обнови.
Увек у белој кошуљи долазио је у Колашин да пита хоће ли икад сванути ?
И ево сад ће ако Бог да, захваљујући његовим молитвама и аманетом, а са благословом његовог сина Митрополита црногорскога и Мртво Дубоко васкрснути.” - нагласио је он.
Након обраћања почасног госта вечери, академика Матије Бећковића, услиједили су запажени наступи : АНИП-а “Ђурђевданско Коло” и пјевачке групе “Пече”, да би у наставку услиједила обраћања уважених гостију Николе Минића и Момира Булатовића, као и доктора Радомира Прелевића.
Наступ изузетног вишенаграђиваног и талентованог гуслара Матије Шћекића није никога оставио равнодушним, да би затим своје стихове казивао уважени пјесник господин Перивоје Поповић, док се у самом финишу програма свима обратио и настојатељ Манастира Костриковача - игуман Јосиф Јоксимовић.
Он је заблагодарио Његовом Високопреосвештенству Митрополиту г. Амфилохију на указаном повјерењу и на части, будући да је од стране Митрополита Амфилохија и постављен за настојатеља ове Свете обитељи.
Благодарећи људима добре воље, и изузетном одзиву који су исаказли прилажући несебично новац за обнову и реконструкцију ове дивне величанствене Светиње Божије, током ове вечери је сакупљно 3.145 евра у добротворним прилозима.
Подсјећања ради, Mанастир Костриковача је и најстарији манастир у парохији морачко-ровачкој, док је поменути манастирски храм, саграђен нешто раније од манастира Мораче (прије 1252. године).
И данас овај Храм постоји али је манастирски конак без крова и у рушевном стању.
Предање каже да је сестрић краља Стефана Немањића, ктитора манастира Мораче - Никша син Илионов и Ефросинин, поставио темеље манастиру, па је вјероватно тада саградио и овај манастир у Ровцима.
Борис Мусић
Фото : Борис Мусић