У четвртак, 25. августа 2022. године, у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, у организацији братства подгоричког Саборног храма организовано је представљање књига из едиције “Агапе” које говоре о великанима српске културе, науке и духовности са гостима Александром Гајшеком и Александром Нинковић Ташић.
Ове вечери су представљене књиге издавачке куће Агапе, које представљају наставак истоименог серијала аутора Алексндра Гајшека, са дванаест прича по личном избору академика Владете Јеротића, аутобиографије Николе Тесле и Михаила Пупина и књига о одрастању чувених научника “Звездобројци” Александре Нинковић Ташић, која је овом приликом говорила и о свом другом наслову “Звонари слободе: Владика Николај и Михаило Пупин” насталом у коауторству са Браниславом Станковићем.
У програму су учествовали Александар Гајшек, новинар и уредник издавачке куће и емисије “Агапе” и Александра Нинковић Тешић, филолог и предсједница Образовно-истраживачког друштва “Михаило Пупин” , док је уводно слово одржао протојереј мр Предраг Шћепановић, архијерејски намјесник подгоричко-даниловградски.
У уводном слову прота Предраг је заблагодарио уваженим гостима на части и могућности да се једно овакво вече оргнизује у Подгорици, изражавајући посебно задовољство што је оно организовано управо у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици. Прота Предраг је посебно подвукао значај рада и дјела уважених гостију који су у медијском простору као и у писаним издањима подарили нашем народу бесцен благо из ризнице духовности и љепоте која истински спашава свијет.
Овај серијал је по ријечима Александра Гајшека заправо зборник од 12 прича професора Владете Јеротића, у којима је записано једанаест прича по избору професора Јеротића, а дванаеста прича је заправо аутобиографија Владете Јеротића. У свом излагању је изнио најинтересантније дјелове из живота професора.
Како је цитирао господин Гајшек: ,,професор је волео да каже: “У свакоме од нас чучи мали или велики човек у којег треба да верујемо да он нешто вреди, јер је то дар од Бога који нас повезује са другима.” Када је прочитао књигу “Quo vadis?” изговорио је следеће: “Нисам знао шта да радим са собом, знао сам само да треба да одем у Цркву.” Тада када је отишао било је вечерње, пао је на колена и плакао. Од тог тренутка видео је да ту постоји нешто више од само традиције коју су поштовали његови родитељи. Велики просветитељски занос и ауторитет који није наметнут и који не представља злоупотребу су били Патријарх Павле и Владета Јеротић''.
Такође овом приликом господин Александар Гајшек је истакао колико му значи да се представљање књига издавачке куће ,,Агапе'' управо организовало у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, у крипти, те колико је почаствован бити у близини мјеста почивања светопочившег Митрополита Амфилохија, чије дјело превазилази све замисливо који је смртним сном успавану Црну Гору пробудио и васкрсао у правом смислу те ријечи обновивши њено биће првенствено духовно али и материјално што се огледа у невјероватној чињеници да је обновио и изградио преко 650 цркава и манастира.
Госпођа Александра је потом започела своје излагање речима о светосављу, Николи Тесли и његовим дјелима које не можемо пронаћи на српском језику, али су свакако сачувана на енглеском. То су ријечи које говоре о Богу, ријечи које је он научио уз свога оца који је био свештеник. Дјелове о Цркви, Богу и Светом Сави су уредници из свих дјела и Михаила Пупина склонили и то су дјелови који се не налазе у њиховим издањима. Поред овога она је изнијела још мноштво интересантних, склоњених и занемариваних чињеница које су везане за ове наше великане. У књизи “Звонари слободе” налазе се чланци о двојици српских великана, Владици Николају и Михаилу Пупину, који су вишеструко задужили српски народ. Књига говори о томе како су ширили сваку и част Србије у тешким тренуцима када је судбина читавог народа зависила од труда изузетних појединаца.
Александра Нинковић Ташић (Београд, 3. мај 1978) српски је публициста, предсједник Образовно-истраживачког друштва Михајло Пупин и мултикултурални је амбасадор Унеско клуба Универзитета Сорбона. Најважнија њена вишегодишња активност је рад на прикупљању архивског материјала који се односи на живот и дјело Михајла Пупина у читавом свијету. Преко 30.000 докумената, од којих су многа по први пут доступна јавности, чине највећу архиву посвећену Михајлу Пупину, а она је извориште активности које имају за циљ афирмацију и чување Пупиновог ђела, али и историје српске науке.
Аутор је Пупин меморијалног пројекта у земљи и региону у оквиру кога је поставила први виртуелни музеј који представља једно научно и културно наслеђе у свету- Пупинов виртуелни музеј. Аутор је шест изложби, организатор је више стотина предавања и трибина у читавој Србији, али и Црној Гори, Републици Српској, Хрватској, Швајцарској и Мађарској. Аутор је велике изложбе и монографије о Пупину - Од физичке ка духовној реалности, која је у Историјском музеју Србије оборила два рекорда - онај о дужини трајања поставке, али и о посећености, са преко 200.000 посјетилаца. Приредила је у сарадњи са САНУ и Матицом српском два издања Пупинове аутобиографије. Аутор је изложбе „Жене у Првом светском рату” у Галерији науке и технике Српске академије наука и уметности новембра 2014. године. Поставка је настала као дио обиљжавања стогодишњице почетка Великог рата.
Александар Гајшек је рођен 1973. године у Београду. Завршио је Шесту београдску гимназију, а потом и Факултет политичких наука у Београду, новинарско-комуниколошки смјер. Као стипендиста ИРЕКС-а специјализирао је „новинарство у електронским медијима”.
На аудицији РТВ Политика 1995. године примљен је на мјесто спикера информативног програма. На Радио-телевизију Студио Б, прелази 1997, гдје осим као водитељ Вести у 19 и 22, почиње да ради и као новинар. Аутор је емисија „Моја слика света”, „Спознаја” и серијала „Агапе”, са гостом домаћином, психијатром Владетом Јеротићем. На РТВ-у Студија Б приказано је преко 400 епизода емисије серијала „Агапе”. Гајшек је аутор последњег интервјуа са Његовом светошћу патријархом српским Павлом.
Текст & фото: Борис Мусић