Представљање књиге Патријарх Павле, светац којег смо познавали у крипти подгоричког Саборног храма
Представљање књиге Патријарх Павле, светац којег смо познавали у крипти подгоричког Саборног храма
Ђорђе Рандељ један од најпознатијих и најпризнатијих новосадских и војвођанских новинара, публициста и књижевник, као и аутор чак 26 књига одржао је књижевно вече током којег је представио књигу „Патријарх Павле, светац којег смо познавали“ у крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици.
Као свештенички син, а потом и студент београдског Богословског факултета први је, кад се то тек осамдесетих година прошлог вијека најзад дозволило, у многим новинама и часописима, а највише у новосадском листу „Дневник“, почео да пише о великим црквеним празницима и српским славама, као и да помно прати рад Српске православне цркве и живот и обичаје нашег народа.
Градећи своју новинарску каријеру, у потрази за истином и у складу са својим позивом Ђорђе Рандељ 1988. године одлази на Косово. Тежак положај Срба и њихова борба за егзистенцију поразили су Рандеља. Одлучио је да ову скривену истину о Косову претвори не само у серију новинарских текстова већ и књигу. Након првог сусрета са тадашњим владиком рашко – призренске епархије Павлом, Рандељ је задобио његово повјерење за цијели живот. Самим тим, имао је и једну ријетку, јединствену прилику бити уз једну од најзнаменитијих личности у модерној, савременој историји нашег народа.
“Патријарх Павле – светац којег смо познавали“ назив је књиге атуора Ђорђа Рандеља чија је промоција организована у крипти Саборног храма у Подгорици. Ова књигаје такође и свједочанство новинара и писца Ђорђа Рандеља о животу духовника који је водио Српску православну цркву у најтежим временима. Познанство патријарха Павла и Ђорђа Рандеља почело је још на Косову, гдје је и касније у Београду био и саговорник и упорни, неуморни пратилац, па и (што посебно воли да нагласи) једно вријеме и лични шофер по косметским селима и градовима, црквама и манастирима. Њихови сусрети у Београду наставили су се све до смрти човека који је обележио наше доба. Поред ове књиге представљена су још три наслова истог аутора “Светачник“ ; “Откриће Библије“ као и ,,Патетична симфонија детињства''.
Архијерејски намјесник подгоричко-даниловградски, протојереј мр Предраг Шћепановић, отворио је ово књижевно вече обраћајући се свима сабранима поздравним словом. Он је овом приликом заблагодарио господину Ђорђу Рандељу на доласку и посјети Саборном храму, истичући притом да је велика част угостити човјека који је толико допринио и издао 26 књига, акцентујући да је један од најпознатијих и најистакнутијих српских писаца.
Прота Предраг је истакао да је господин Ђорђе Рандељ опипао живе Косовске ране заједно са Светим Патријархом Павлом. Он је подсјетио да је Рандељ објављивао текстове о цркви ,,у времену када је тамјан смрдио а комунизам мирисао'' - назвавши то подвигом који је пробијао истину о цркви кроз гвоздену завјесу атеизма.
Он је напослијетку пожелио уваженом аутору још много оваквих публикација, књига, те да га сјај радног стола
грије и освјетљава његове земаљске путеве, као и то да светост коју је покупио дружећи се са Светим Патријархом Павлом подијели и са свима присутнима и свима онима који ће слушати његово дивно свједочанство и казивање.
Књига “Патријарх Павле – светац којег смо познавали“ до сада је доживјела четири издања а потом је, по заповијести насљедника на трону Светог Саве – Патријарха српског Његове светости г. Иринеја – преведена и на енглески језик и изашла уз његов архијерејски благослов и у издању Патријаршије Српске Православне Цркве, тако да се може пронаћи на свим континентима, у свим епархијама Српске Православне Цркве широм свијета.
Намјера аутора Ђорђа Рандеља је да књигом „Патријарх Павле: светац којег смо познавали“ помогне српском народу да коначно сазна или бар наслути, те да крене у даље трагање о томе кога је то у личности патријарха Павла имао за духовног вођу у најтежих четврт вијека своје модерне историје.
Књига даје увид у начин размишљања и вриједности за које се залагао човјек који представља један од свијетлијих примера у нашој новијој историји.
Порука патријарха Павла која је остала као аманет хришћанима је “Будимо људи“. Ђорђе Рандељ ипак издваја његове реченице које је изговорио у Бечу.
Избор патријарха Павла био је сигурна рука господња нагласио је Ђорђе Рандељ. Патријарх нам није помогао да добијемо ратове, али нам је помогао да сачувамо образ и част који су важнији од живота, рекао је у свом излагању писац.