Монографија „Задужбине Косова и Метохије – историјско, духовно и културно наслеђе српског народа“, њено друго допуњено издање на српском, као и треће издање које је недавно објављено на енглеском језику, представљено је синоћ у крипти подгоричког Саборног храма Христовог васкрсења.
Овим је почела овогодишња прослава празника преподобног Симеона Мироточивог – Стефана Немање.
Протојереј-ставрофор Велибор Џомић рекао је да се значај монографије очитује у чињеници да се може посматрати као живо свједочанство о истрајном настојању Српске православне цркве да очува изузетну духовну и материјалну културу, своје вјековне споменике и хришћанско наслеђе и бивање Срба на Косову и Метохији.
Реекао је да се ради о дјелу монолитном у сваком погледу, замашне тежине и садржине, а која нас суочава са косовско-метохијском реалношћу.
„Кроз задужбине Косова и Метохије ми Срби се суочавамо са реалношћу која непобитно свједочи да је Косово и Метохија наш свети град Јерусалим, а не митологизовани Гордијев чвор. Тужно је, али истинито да они који нас позивају да се суочимо са реалношћу када је у питању Косово и Метохија први прескачу ову живу истиниту крсно-васкрсну реалност Косова и Метохије приказану у овој књизи, а која је и поред 1.200 страница само фрагмент вјекова“, рекао је отац Велибор Џомић..
Историчар Милош Ковић, истакао је да је монографију написала српска духовна и научна елита.
Ковић је рекао да је ово вријеме горе и од 1987. године када је настала, као и од ранијих времена када су Црква, њен народ и споменици страдали на Космету.
„И данас, као и некад, Црква је наша прва и последња одбрана, која нас је створила и која је и објаснила шта су Косово и Косовски завјет. Односно, сада живимо у времену када се од Србије и Срба тражи да се одрекну Косова и Срба на Косову, а зарад обећања о бољем животу, бољем стандарду, о европској будућности и страним улагањима. Није Српство држава и школа, Српство је Косово, говорила је Исидора Секулић. Само Црква може да заустави ово, да спријечи да на нас падне љага, да смо можда и најгоре покољење у историји српског народа“, поручио је Ковић.
Епископ рашко-призренски и косовско-метохијски г. Теодосије, чија епархија је издавач ове монографије, рекао је да је књига допринос очувању најсветије српске територије и свега што је најсветије у српском роду.
„Књига није само споменица, то није само енциклопедија што је било Косово и Метохија, већ и живо свједочење о нашем постојању, како у историји, тако и у садашњости, а биће сигурно и један од најчвршћих ослонаца за наша покољења у будућности“ рекао је он.
Он је додао да се на светиње српског народа и Цркве обрушавају зато што је то живо свједочанство о трајању Срба на том простору.
„Наше светиње нијесу само споменици културе, оне које свједоче о прошлости, него су живе светиње у којима служе монаси, свештеници и те светиње нас сабирају, не само оне који живе на Косову и Метохије, и не само Србе, већ све православне душе и људе добре воље широм свијета. Питамо се како смо све поднијели у прошлости, и светиње и народ, а о чему исцрпно говори ова књига, како подносимо све невоље данас? То не бих могао да припишем ничем земаљском, пролазном, људском, једноставно, Божја је воља и сила која нас одржава, снажи, која нам даје и храбрости да поднесемо оно што се поднијети не може и на страшном мјесту опстати и постојати“, рекао је Владика Теодосије.
Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије казао је да је монографија „печат на души сваког Србина, која открива крстолику тајну Косова и Метохије, освјешћује косовску и свесрпску жртву.
Владика Јоаникије посебно се осврнуо на однос црногорске власти према Косову и Метохији, која се одриче историје и вјере.
„То је одрицање од историје и вјере, као што и нама савјетују да чинимо. “Премного је те историје, раскрстите с том историјом, што се оптерећујете с историјом“… А то се чини с циљем да заборавимо своје коријене и да нас лакше поробе“ рекао је Владика Јоаникије.
Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије казао је да је књига на свој начин и свједочанство о томе и каква је власт била у Србији приликом њеног првог, али и садашњег другог издања.
Нагласио је да су о Косову писали и говорили сви значајни српски интелектуалци, доказујући тако своју вјерност Косовском завјету, који није мит, већ историјско опредјељење.
Додао је да постоје и они који се Косова и тог завјета одричу и да је то злочин према самима себи и сопственој историји.
„Косово је мјерило наше вјере и наше невјере“, поручио је Митрополит Амфилохије и додао, да су у невјери најдаље отишли следбеници Брозових невјерника и безбожника, савремени неокомунисти који су данас на власти у Црној Гори.
„Они пресијецају жилу куцавицу Црне Горе, и одричу се себе самих, одричу се изворне Црне Горе, петровићевске Црне Горе“ рекао је Митрополит Амфилохије, који се запитао и у чије име, којег народа се актуелна власт одрекла Косова, односно признала га и сада црта границе.
На крају је пожелио да се његове бојазни за оно што ради актуелна власт у Србији по питању Косова и Метохије не остваре, и да се, како је рекао, „онај који је на челу Србије и стварно бори за оно што каже“.
Рајо Војиновић
Фото : Борис Мусић