У Саборном храму Христовог Васкрсења са почетком у 8 часова, у Недјељу Шесту, када се сјећамо уласка Господа Исуса Христа на магарету у град Јерусалим, на Цвијети 17. априла 2022. године, одслужена је Света Литургија, којом је началствовао протојереј Бранко Вујачић, уз саслужење протојереја-ставрофора Драгана Митровића, старјешине Храма, протојереја: Миладина Кнежевића, као и јереја Велимира Бугарина.
Након прочитаног празничног зачала из Светог Јвеанђеља свима сабранима обратио се началствујући протојереј Бранко Вујачић.
У уводном дијелу свог пастирског слова, прота Бранко је подсјетио да се уочи празника Цвијети, уласка Господњег у град Јерусалим, прослава и васкрсење Лазарево, које је најава и васкрсења Господњег али и оног општег које ће се збити по Другом доласку Господа и Бога и Спаса нашег Исуса Христа:
,,Данас прослављамо празник, дан када се сјећамо уласка Господа Исуса Христа у град Јерусалим, у народу је празник назван Цвијети. Међутим, прије овога дана десило се једно чудо, а то је васкрсење Лазарево, васкрсење пријатеља Христовог”.
,,Васкрсење Лазарево, је у ствари најава оног општег васкрсења, најприје Христос најављује своје страдање али и своје васкрсење. Међутим, Господ такође дакле најављује и опште васкрсење, васкрсење сваког човјека кога је призвао у овај живот”. - бесједио је он.
Прота Бранко је говорећи о општем васкрсењу цитирао и нашег великог и чувеног научника Михајла Пупина који је дао емпиријски доказ о једној таквог извјесности и могућности:
,,Када су нашег чувеног научника Михаила Пупина питали: ,,Како ће то Господ све васкрснути из мртвих кад су се тијела распала или се не знаку ни гдје су?” Он је тада просуо ситне честице метала и помијешао их са земљом, потом је узео магнет који је држао изнад земље и магнет је све честице метала покупио из земље. Зада је Михаило Пупин одговорио: ,,Кад један обичан магнет може оволико честица непогрешиво да сабере, колико тек може Господ свемоћни да сабере у једно, Он који је све ово створио”.
Он је нагласио да су у градове улазили цареви и освајачи са славом и помпом, за разлико од Господа који је смирено и кротко ушао и то као ослободитељ:
,,Господ улазећи у Јерусалим, улази скромно, на магарету. Многи су улазили у градове са помпом, као освајачи, али Христос улази као ослободитељ од највећег противника људског рода - смрти”.
,,У Јерусалиму Господа највише дочекују дјеца, како каже пророштво Давидово ,,Из уста мале дјеце и одојчади начинио си Себи хвалу”, чистота дјетиња препознаје светост и невиност Господа, уз палмине гранчице, цвијеће, дјеца Господу приносе оно највредније - своју чистоту”. - рекао је прота Бранко.
Он је у другом дијелу бесједе, протумачио и дубљи смисао назива овог празника, будући да како даље образлаже отац Бранко, цвијети нас требају подсјетити да смо призвани да миомирисом, цвијећем својих врлина дочекамо Христа:
,,Овај празник се назива цвијети, а зашто? Зато што смо призвани да миомирисом, цвијећем својих врлина дочекамо Христа и да се збуде Његов чудесан долазак, али у душе наше, срца наша, долазак Његов кроз Свето Причешће. Призвани смо да Га дочекамо цвијећем своје љубави, свога милосрђа, смирености, молитвености и сваке друге врлине”.
,,Истинска и права радост јесте када се ослобађамо од гријеха, а сусрећемо се са Христом, диван је ово и велики празник који прослављамо, али је и припрема за Страсну седмицу и страдања Христова. Господ ће за само пет дана од овог славног доласка, бити поруган, попљуван и разапет, но, послије Крста и страдања и смрти, долази славно васкрсење Христово”. - поручио је протојереј Бранко Вујачић.
Током Литургије, протојереј Бранко Вујачић, најавио је и да ће се на Велику и Свету Суботу 23. априла одржати сада већ традиционално Саборно крштење као и претходних година.
Он је додао да је то изванредна прилика за све оне који нису крштени а то желе, јер ће се тиме и својим крштењем уградити у велики догађај који ће услиједити дан послије тога – прослава празника над празницима - Васкрсење Господа и Спаса нашега Исуса Христа.
Сви они који су заинтересовани за саборно крштење могу се јавити црквењацима у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици. “За крштење је неопходно да поред вјере у живога Бога, новокрштени има кума који је крштен у Православној Цркви”, рекао је протојереј Бранко Вујачић.
Текст, фото & видео: Борис Мусић