На празник када наша Света Црква прославља Свете апостоле Петра и Павла, 12. јула 2021. године, на Петровдан, у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици, одслужена је Света Литургија којом је началствовао протојереј-ставрофор Милун Фемић, уз саслужење свештенства Саборног храма: протојереја-ставрофора: Драгана Митровића и Далибора Милаковића, протојереја: Миладина Кнежевића, Предрага Шћепаповића, Мирчете Шљиванччанина као и протођакона Владимира Јарамаза.
Током Свете Литургије, пастирском празничном бесједом обратио се протојереј Предраг Шћепановић.
У почетном дијелу свог пастирског обраћања, прота Предраг је казао да нам празник првоврховних апостола Петра и Павла свједоче да је вјера свјетлост:
,,Петропавлов дан нам показује и свједочи да је наша вјера свјетлост и да у тами овог свијета, свијетли Христова наука".
,,Петар се у једном тренутку одрекао Христа, али, Господ је васпоставио његово апостолство и након тога Петар је постао ватрени проповједник Христа васкрслога". - подсјетио је он.
Прота Предраг је такође подсјетио и на животопис Светог апостола Павла:
,,Апостол Павле је апостол народâ који је из јеврејске ревности мислио да гонећи хришћане чини службу Богу. Али, након што га је Господ ослијепио у пустињи он је постао вјерни апостол Божији који је неуморно проповиједао Христа, који је на својим апостолским путовањима обратио хиљаде и хиљаде душа."
Он се осврнуо и на мисију Светог апостола Павла који је апостолски проповједао Христа и на нашим просторима, што је за резултат има и мноштво светиња подигнутих у част првоврховних апостола:
,,Свети апостол Павле је долазио и до наших крајева: у околини Требиња налази се Павлова пећина, такође је ту и манастир Петро-Павлов ћ, затим је ту и црква у Бијелом Пољу посвећена Светим првоврховним апостолима Петру и Павлу у којој је кнез Хумски Мирослав написао чувено Мирослављево Јеванђеље које је UNESCO унио међу сто двадесет највећих чуда свјетске цивилизације и културе. У Расу се налази Петрова црква из IX вијека, што је најстарија активна црква у нашој цркви".
У даљем обраћању прота Предраг је навео и свједочанство некадашњег министра у Влади Црне Горе др Андрије Јовићевића, а тиче се древног црквишта Храма посвећеног апостолима Петру и Павлу у близини Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици:
,,Андрија Јовићевић пише да се на овом гробљу поред мале цркве уз Саборни храм Васкрсења Христовог се налази црква посвећена првоврховним апостолима Петру и Павлу. Надамо се да ће се пронаћи и да ће бити обновљена".
У другом дијелу пастирског слова, прота Предраг је акцентовао да примјер, живот и дјеловање светих апостола Петра и Павла нам поручују да су на овом свијету најважнији љубав и покајање, наводећи примјер протојереја-ставрофора Милуна Фемића који је у најтежа времена свједочио таквим примјером у најтежа времена:
,,Свети апостоли Петар и Павле нам поручују да су најважнији на овом свијету љубав и покајање. Они су нам додали ватру, баш као што су и нама млађим свештеницима они старији додавали ватру. Један од таквих је и наш отац Милун Фемић који је началствовао данашњом Литургијом а који је у свештеничкој служби педест двије године. Он је нама млађима додао ватру вјере Христове онда када су луди вјетрови дували на овом камену крвавом и олтару правом, онда када се мислило да ће вјера православна бити угашена".
Напослијетку, протојереј Предраг Шћепановић је подсјетио све присутне и на догађаје из прошлог вијека, када је издајник Секула Дрљевић на овај дан прогласио независну Црну Гору под фашистичком Италијом, што је и резултирало општенародним устанком 13. јула:
,,На данашњи дан прије осамдесет година издајник Секула Дрљевић прогласио је независну Црну Гору под фашистичком Италијом. Његово дјело је највећа срамота црногорском оружју и части и букнула је сва Црна Гора, од Вирпазара, преко Кошћела, Чева, Комана и свих дјелова Црне Горе. Букнуо је Тринаестојулкси устанак који је био устанак против дванаестог јула и Секуле Дрљевића".
Прота Предраг је указао на чињеницу да је жртва за слободу била без подјела, будући да су сви они који су устали у одбрану слободе били једно и заједно:
,,Нека је слава и хвала и једнима и другима. Нека је слава и хвала Јакову Кусовцу и Божу Љумовићу и Арсу Јовановићу и Бају Станишићу и Павлу Ђуришићу и Ивану Милутиновићу. Сви су они били једно и заједно. Тада није било четника и партизана и нека би Бог дао да њихова жртва коју су дали за слободу никада не буде заборављена и нека она буде залог покајања и измирења".
,,Партизан је онај који је био у партизанима од 1941. до '45., а четник је онај који је био у четницима од 1941. до '45., а чини ми се да има оних људи који од 1945. године само живе на тим подјелама. Доста су нас скупо коштале и биле су крваве! Дај Боже да ова млада генерација, да дјеца крену путем помирења, путем праштања, покајања, како су то радили и апостоли Петар и Павле". - поручио је протојереј Предраг Шћепановић.
Текст, фото & видео: Борис Мусић