На празник када наша Света Црква прославља свете Кирила и Методија, као и Светог Никодима Архиепископа српског, 24. маја 2021. године у Саборном храму Васкрсења Христовог у Подгорици, одслужена је Света Литургија којом је предстојао протојереј-ставрофор Љубинко Костић, архијерејски намјесник жички и парох у Матарушкој Бањи. Саслуживали су му: протојереј Владимир Величковић, парох у Матарушкој Бањи, протојереј-ставрофор Далибор Милаковић, протојереји: Миладин Кнежевић, Предраг Шћепановић, Мирчета Шљиванчанин, Бранко Вујачић, као и јереји: Павле Божовић, Велимир Бугарин и протођакон Владимир Јарамаз.
Уважени служашчи протојереј-ставрофор Љубинко Костић и протојереј Владимир Величковић налазе се у посјети нашој Митрополији црногорско-приморској током које су посјетили многе светиње на територији ове епархије.
Током Литургије свима сабранима се пастирским надахнутим словом обратио началствујући протојереј-ставрофор Љубинко Костић.
Прота Љубинко је у уводном дијелу свог пастирског обраћања поменуо светитеље које данас торжествено прослављамо:
,,Данас прослављамо два велика светила словенскога православља, свете Кирила и Методија. А поред њих још прослављамо и великог угодника Божијег из рода нашег, Светог Никодима Архиепископа српског чије се мошти чувају у у Пећкој патријаршији, управо тамо гдје је он столовао и управљао црквом Божијом".
У наставку он је нагласио са којим су се изазовима на својој апостолској мисији суочавали свети Кирило и Методије:
,,Ни мало није био лак посао и мисија за словенске апостоле Кирила и Методија, јер имађаху многа искушења од тамошњег франачког свештенства. Наиме, у то време владало је мишљење да се хришћанство и јеванђеље Христово могу проповедати само на три језика: Јеврејском, Грчком и Латинском. А свети Кирило и Методије су установили словенско писмо које се по светом Кирилу - Ћирилу назва ћирилица, једно од најсавршенијих писама на свету".
Прота Љубинко је подсјетио да су свети Кирило и Методије дали многе ученике који су раширили вијест о Васкрслом Христу:
,,Свети Кирило и Методије су дали многе ученике и њихови ученици још ученика који су на словенском језику раширили благу вест о Васкрсломе Христу, тако смо и чули у Светом Јеванђељу да Господ каже: ,,Небо и Земља ће проћи али, моје речи неће никада проћи". И заиста, неће нестати ниједног словца ни цртице из Светог Писма док се све не испуни".
Наводећи њихов врлински живот он је подвукао да нам њихови примјери служе као поуздан модел какви и ми у нашим животима требамо бити:
,,Ови словенски просветитељи заиста су били ,,град који на гори стоји", били су упаљена свећа која обасјава пут свима који иду Христовим путем Јеванђеља и нас обавезују и подсећају на исти задатак и обавезу, а то је да свагда будемо упаљена свећа која се ставља на суд и свету и свима, и да будемо поносити град који на гори стоји, без обзира на искушења, изазове и тежину времена у којем живимо".
Прота Љубинко је нагласио да је свако вријеме у историјском контексту имало своје изазове и нелагодности, повлачећи паралелу са изазовима које носи и данашње вријеме:
,,Свако време је било најтеже. И апостолима, и њиховим следбеницима и светом Кирилу и Методију и Светом Никодиму Архиепископу српском. Свако време је пуно искушења. Данашње време је препуно искушења, моралног посрнућа, страхова, раслабљености и болести, физичких, телесних и духовних".
,,У данашње време је најпотребније бити и светлети као упаљена свећа. ,,Не бој се мало стадо" каже Господ у Јеванђељу. Јер, ко се у Господа узда, у високом је заклону". - поручио је он.
Напослијетку, прота Љубинко је навео да је за вјерујућег човјека без обзира на тешкоће и искушења која пролази истинско уздање и снага у Господу:
,,У Господа је све наше поуздање, сва наша нада и Бог нам је оставио светитеље да нас и они крепе и да кроз њихово прослављање црпимо снагу за наше напоре да будемо истински сведоци Христове науке и Његовог Јеванђеља и достојни следбеници великих апостола православља и Христове речи". - закључио је протојереј-ставрофор Љубинко Костић.
Борис Мусић
Фото&видео: Борис Мусић