У недјељу, 2. децембра 2018. године, 27. седмице по Педесетници, одслужена је Света Литургија у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици.
Овим евхаристијским сабрањем началствовао је протојереј-ставрофор Драгомир Сандо, уз саслужење протојерејâ-ставрофорâ : Драгана Митровића, Далибора Милаковића, као и протојереја Мирчете Шљиванчанина и ђакона Леке Вујисића.
Протојереј-ставрофор проф. др Драгомир Сандо нам долази из Ахиепископије београдско-карловачке, а ванредни је професор Православног богословског факултета Универзитета у Београду и предсједник Одбора за вјерску наставу Архиепископије београдско-карловачке.
Он се ових дана на позив Његовог Високопресовештенства Митрополита г. Амфилохија као и протојереја Мирчете Шљиванчанина координатора Катихетског одбора Митрополије црногорско-приморске, налази у посјети Митрополији црногорско-приморској и Црној Гори, гдје је претходног дана узео учешћа на величанственом семинару сабрања вјероучитеља Митрополије црногорско-приморске одржаном у манастиру Стањевићи.
Свима сабранима, свом вјерном народу који се стекао у овај Свети храм и торжествено прославио недјељни празнични дан, обратио се пастирским словом протојереј-ставрофор Драгомир Сандо.
Отац Драгомир је у свом пастирском обраћању говорио о значају имања благодарности и захвалности према Богу, као и о значају живота испуњеног добродетељи, састрадавањa, старања о ближњима, као и љубављу, будући да на тај начин најбоље градимо и уграђујемо себе у живот вјечни - непролазни са Оним који нас највише воли, а то је Бог љубави, Света Тројица, Отац, Син и Дух Свети.
У првом дијелу своје пастирске бесједе, отац Драгомир је нагласио колико је битно да поштујемо природни поредак који је Бог установио и уградио у овај свијет и наш живот, као и да је потребно да знамо узвратити Господу захвалношћу за Његове многе дарове, а то ћемо по његовим ријечима најбоље учинити вјером, подвигом личним и слободом којом ћемо Бога вољети :
"Шта од нас Бог очекује ?
Очекује да узвратимо на тај поредак Његов савршени. Ако знамо да је реч космос и да је реч васиона у преводу нашем оно што је хармонија, оно што је поредак, што је домаћински, од нас се онда очекује да поштујемо кућни ред овога света и његовог поретка.
То Бог од нас тражи. А како и чиме да узвратимо Богу на тај начин ?
Свакако вером, подвигом нашим личним и слободом.
Вером, као начином и смислом нашега живота.
Јер Бог заиста неће ништа на силу да тражи од нас.
Један од отаца Цркве рекао је да је Богу све могуће, осим једног. А то је да натера човека да Га воли.
Сваккао је дао дар слободу човеку, што не постоји ни у једном природном феномену овога света и овога поретка.
А шта још Господ тражи ?
Па не тражи ништа посебно.
Тражи да му будемо благодарни на ономе што нам Он даје.
А зато се и Света Литиргија зове Евхаристија, што значи тајна над тајнама благодарности Богу." - подсјетио је прота Драгомир.
Он је нагласио да је веома важно да поштујемо и вријеме у којем живимо, јер ако будемо свјесни контекста времена у нашем животу, онда ћемо схватити колико је важно да то вријеме које овдје испуњавамо нашим животима треба правилно и мудро да искористимо :
"Господ тражи да поштујемо и време у којем живимо.
Немојмо заборавити драга браћо и сестре да смо времешни.
Не заборавимо и то да смо ми људи створени једном, али, створени смо једном за свагда у заједници са самим Богом.
Не заборавимо да је време само један полигон, један простор у коме се рађамо, пребивамо, живимо и по подобју долазимо Господу, опет са оним даровима, колико смо знали, колико смо могли, хтели или незнали и нисмо могли, али, доћи ћемо дакле једног дана пред лице Божије да донесемо и дамо одговор на она животна питања која су овде и сада стављена пред нас."
У даљем излагању, отац Драгомир се осврнуо и на важност преиспитавања и сусрета са самим собом, кроз сагледавање свог живота и својих дијела:
"Господ од нас тражи још и чисто и незлобиво срце наше.
Зато би било добро браћо и сестре да свакога трена, свакога дана и сваке вечери када легнемо - да упитамо срце своје :
"Срце моје, јеси ли отворено било данас за Господа? Срце моје, да се не крије у теби можда зло овога света и времена, па да избацим сво зло из тебе, да би ујутру нови дан почео са чистим срцем, мојим најдубљим и најважнијим органом који у мени пребива и које је сабирно сочиво можда мог читавог бића.
Зато вас молим и позивам да и ви кад год имате прилику преслишате себе пред Господом и пред Светом Црквом." - нагласио је прота Драгомир.
Он је овом приликом изразио и своје нескривено дивљење и одушевљење када је у питању преображај и васкрсење духовног живота у Црној Гори, а који се дешава и совршава ево протеклих 28 година, од доласка Његовог Високопреосвештенства Митрополита г. Амфилохија :
"Први пут служим у овоме Храму и морам да изразим своје дивљење пред оним што се у само неколико деценија доживљава у Црној Гори.
Ово је највећи духовни препород који је могао само да се сања у она времена када је само било пет или шест активних свештеника у цијелој Црној Гори.
Па ето је Бог послао нашега Митрополита Амфилохија и немојте ни ви заборавити да је он Богом послат човјек који је дошао да поврати, обнови и сабере оно што је било изгубљено, у тим и таквим временима. То је без сумње највећи интелектуалац и духовник истовремено, па можда и у Православној цркви уопште." - закључио је протојереј-ставрофор Драгомир Сандо.
БЕСЈЕДА ПРОТОЈЕРЕЈА-СТАВРОФОРА ДРАГОМИРА САНДА
Светим Тајнама Тијела и Крви Христове присајединио се вјерни народ у завидном броју.
Борис Мусић
Фото : Борис Мусић