У препуној Крипти Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, у четвртак 12. октобра, са почетком у 19 часова, одржана је премијера новог филма Бориса Малагурског под називом : “Косово - Моменат у цивилизацији”.
Премијеру поменутог филма, који је сада први пут приказан у Црној Гори, омогућили су и организовали су управо чланови хуманитарне организације младих : “Млади за Космет”.
Поздравно слово вечери изговорио је представник ове хуманитарне организације, дипл. правник и вјероучитељ Павле Божовић.
Овој премијери присуствовали су Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије, као и представници локалних самоуправа Главног града, те представници скупштине општине града Котора и града Будве.
Током ове пројекције филма више од шест стотина подгоричана се овом приликом сабрало у крипти Саборног храма.
Након пројекције и премијере изузетног остварења Бориса Малагурског - у трајању од 40 минута, сабранима се обратио Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије.
Високопреосвећени Митрополит г. Амфилохије је нагласио да је сигурно да у данашњој Европи а ни у данашњем свијету нема тако релативно малог простора какво је Косово и Метохија а да тај простор посједује толико богатство духа и културе.
Он је такође изразио дубоку наду да ће савјест властодржаца Западних сила васкрснути, те да ће престати да подржавају незапамћен злочин над једним народом и његовом територијом у историји не само Балкана, већ и Европе :
“Дај Боже да прије свега васкрсне и савјест Европе и Америке да не настављају на срамоту те и такве Европе и оне истинске и праве Америке - да не настављају да подржавају овај злочин незапамћен у историји, не само Балкана, него и Европе.”
Митрополит је такође у свом обраћању и јавно сопштио да би јако желио да овај филм одгледа предсједник Сједињених Америчких Држава, господин Доналд Трамп, те да би највише желио да тај филм погледају заједно :
“Једино што бих на све ово додао, везано за овај документарни филм, јесте да режисера Бориса Малагурског замолимо да уз нашу молбу овај филм прикаже господину Трампу, предсједнику Сједињених Америчких Држава.
Ја се надам да ће предсједник Трамп, само ако погледа што је овдје приказано промијенити спољну политику Америке према Српском народу и према Косову и Метохији, према нашем Јерусалиму, према нашој жили куцавици, жили куцавици нашега народа.
И не само жили куцавици нашег народа и наше културе, него, као што је овдје (у филму) речено : културе Европе и свеукупнога свијета.”
“Ја бих волио да одем код господина Трампа, па да заједно одгледамо ово, а онда да га питам, да питам и Трампа и Америку и Европу којим путем да кренемо.”
Након бодрог и надахнутог слова Његовог Високопреосвештенства Митрополита г. Амфилохија, све присутне је поздравио и обратио им се режисер овог филма : Борис Малагурски.
Он је навео да увиђа да Његово Високопреосвештенство Митрополит г. Амфилохије и он размишљају слично, те да је он већ филм прослиједио америчком медију под именом : “Брајтбарт” (Breitbart) који води Стив Бенoн (Steve Bannon) доскорашњи савјетник предсједника Трампа, будући да је исти медиј показао велико интересовање за поменути филм.
Осим тога, како даље наводи режисер филма : у току су и разговори да “Брајтбарт” објави чланак о филму и постави филм како би био доступан за гледање и ширем аудиторијому.
Оно што је важно за овај амерички медиј и оно што је у колерацији са овом темом јесте да је управо предсједник САД господин Доналд Трамп редовни читалац овога медија.
Режисер Борис Малагурски је након овог обраћања позвао све присутне да изразе своје коментаре, сугестије и критике везане за ово филмско остварење, те да поставе питања, чиме је и отпочела кратка дискусија и интеракција између режисера и публике.
Филм је снимљен уз подршку Канцеларије за КиМ, Туристичке организације Београда и великог броја појединаца из земље и иностранства који су несебично донирали за овај пројекат од државног интереса.
Гледаоце кроз нарацију води аустралијски водитељ српског поријекла Стефан Поповић, који је одрастао на Косову.
Сценарио за овај документарац написао је теолог Милош Нинковић, а директор фотографије је Младен Јанковић.
Подсјећања ради иако су под заштитом Унеска, на подручју Космета од 1990. године до данас уништено је више од 150 цркава и манастира.
Уочи пројекције редитељ филма Борис Малагурски истакао је да филмским документарним записом свјетској јавности показујемо шта се дешава са српским наслијеђем на КиМ.
Даје се, према његовим ријечима, историјски преглед, али и показује Унеску да не смије да прими Косово у своје чланство.
Борис Мусић
Фото : Борис Мусић