У Храму Христовог Васкрсења у Подгорици 24. децембра је представљена књига умировљеног Епископа захумско-херцеговачког г. Атанасија (Јевтића) „Од Косова до Јадовна“. О књизи су, поред аутора, говорили и Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије и протојереј-ставрофор Велибор Џомић.
Они сматрају да није нимало чудно што ова књига за 30 година доживљава девет издања, будући да је у њој Владика Атанасије исписао сву трагедију Срба на Косову и Метохију, те да је ту трагедију доживио као своју.
Нагласили су да та трагедија није само резултат политичких и осталих сукоба у нашем времену. Њени коријени су много дубљи и налазе се чак у средњем вијеку.
Протојереј-ставрофор Велибор Џомић казао је да је књига Владике Атанасија будилник за свеукупно српство и да је 1987. године, када се први пут појавила, покренула теме које су биле потиснуте.
Рекао је да аутор књиге треба да гостује у свим градовима и на свим телевизијама, да говори о овој теми и да тако буди светосавску, светолазаревску и косовско-метохијску душу.
„Не слути на добро када ни неки црквени медији не обраћају пажњу на ову књигу. У овом дјелу објављени су путописи некадашњег јеромонаха Атанасија који нас приближавају и уводе у ту нашу највећу рану. Уколико до сада нико ништа није знао о Косову и Метохији, након читања ове књиге сазнаће све што треба и биће му јасно шта се све то догађало у тој српској земљи. Књига је заправо молитва и бројаница некадашњег јеромонаха Атанасија и потресно свједочанство о нама самима“, казао је отац Велибор Џомић.
Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије рекао је да је ова књига Владике Атанасија свједочанство о једном времену и народу који се нашао на путу политичких и осталих сукоба.
„Ова књига би требало да дође до оних који данас управљају судбином нашега народа. Прије свега мислим на властодршце из Црне Горе, и надам се да ће и они бити у прилици да прелистају њене странице. Надам се да ће се након тога вратити правом путу, односно Косову и Метохији, и да ће се покајати за оно што данас раде и признају тобожње независно Косово. Тај чин актуелне власти Црне Горе је највеће њено издајство у историји, и то не само према Косову него и према Црној Гори“, нагласио је Митрополит црногорско-приморски.
Он каже да се данашња Црна Гора гради на темељима братоубилаштва, а да се на томе не може изградити стабилна држава. Према његовим ријечима, камен темељац данашње Црне Горе постављен је приликом рушења капеле на Ловћену, а признање лажне државе Косово од стране црногорске власти је заправо наставак тог злочина.
„Црна Гора ће се вратити себи када се врати Косову и Метохији. Она се мора градити на идејама краља Николе и краља Александра Карађорђевића. Треба знати да су границе некадашње Зетске бановине заправо границе о којима је сањао краљ Никола, али и Свети Петар Цетињски, а оне су обухватале и дијелове Косова“ казао је он.
Такође је истакао да многи не знају да је данашња химна Црне Горе по стиховима Секула Дрљевића први пут изведена у усташкој независној држави Хрватској у априлу 1945. године, када је од заробљених остатака Југословенске војске у Отаџбини из Црне Горе насилно створена војска тзв. независне Црне Горе.
„На тим темељима Црна Гора нема будућности и она не смије да заборави на страдања на Косову и Метохији о којима свједочи ова књига“, поручио је Митрополит Амфилохије.
Владика Атанасије је говорио о догађајима који су покренули писање ове књиге, прије свих о паљењу Пећке патријаршије 1981. године.
„Главни кривац за све што се данас дешава на Косову је Тито. Он је омогућио да балисти током Другог свјетског рата протјерају преко 100.000 Срба, а потом је забранио њихов повратак. Од тада, па све до данас мало шта се промијенило, што доказује да су у Црној Гори и Србији на власти неокомунисти које називам и неофашистима. Они неће да чују да је по првим писаним пописима на Косову и Метохији прије више вјекова било само четири до пет процената арбанашког становништва“, рекао је он.
Он је одбацио тумачење актуелне власти у Србији да косовска идеја припада митологији и нагласио да су сва велика дјела настала на основу великих идеја и да су за то примјер Грци који су на тај начин изградили своје постојање.
„Вјера и страдање су велике светиње, и својим страдањима на Косову и Метохији Срби су доказали да су библијски народ. Имамо доста недостатака, али Косово је наш архетип и без њега не постојимо као народ“, закључио је Владика Атанасије.
Модератор промоције, којој је присуствовао велики број православних Подгоричана, био је протојереј Предраг Шћепановић.
Рајо Војиновић
Фото: Борис Мусић