У крипти подгоричког саборног храма Васкрсења Христовог синоћ је одржана свечана духовна академија поводом 330 година од страдања Момишићких мученика, чиме је завршена дводневна прослава овог великог јубилеја.
На почетку програма је приказан потресан краткометражни филм о овом страдању.
Дјеца хора и школе вјеронауке при храму у Момишићима извела су празнични програм, а онда се старјешина храма Мученика момишићких протојереј Никола Пејовић обратио многобројној публици ријечима да су само Богу знани дарови које нам Он даје кроз ове свете мученике.
„Кроз њих се испуњава ријеч Божја да су они сијали, а ми жањемо. И ова академија, и ова прослава и васкрсење ове њихове заједнице плод су управо тог њиховог сјемена и њихове жртве. И зато је велика радост свима онима који су се укључили у ову прославу, а било их је стотине“, казао је отац Никола.
Посебно је заблагодарио Митрополиту Амфилохију, кроз чију смо вјеру, жртву и непрекидно стајање пред лицем Господњим сазнали за славу Мученика момишићких.
„И у његовом лику васкрсла је и њихова жртва. На његов предлог 2012. године Свети архијерејски сабор наше помјесне Српске цркве прибројао их је лику светих“, казо је он.
Такође се посебно захвалио амбасадору Србије у Подгорици Зорану Бингулцу, компанијама M-tel, „Бар код“, „Еурозокс“, „Кипс“, свима који су учествовали у стварању филма о Мученицима момишићким, редитељу Давору Клисићу, организатору и продуценту Стефану Миловићу, глумцима Гојку Бурзановићу, Драгану Рачићу, Нади Вукчевић, свој дјеци учесницима прославе и најавио штампање монографије о историјату момишићке светиње и о овогодишњој прослави.
Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије рекао је да се ова прослава, не случајно, поклапа са 24. мартом, даном почетка НАТО бомбардовања Србије и Црне Горе 1999. године.
„Плод тога бомбардовања је ново страдање наше дјеце, ништа мање од онога које се догодило у 17. вијеку. И ако хоћемо искрено да кажемо, онај безбожни, нечовјечни злочин прије 330 година наставио се, још бруталније, НАТО бомбардовањем Србије и Црне Горе 1999. године“, рекао је он.
Додао је да је то бомбардовање наставак нацифашистичког насиља које је од 1941 – 45. године загадило читаву Еввропу и свијет.
„То једно друго наставља тријумф демонске силе, тријумф богомржње и човјекомржње, која је стално присутна у људској историји“, казао је Митрополит црногорско-приморски.
Владика је уручио Златни лик Светог Петра II Тајновидца ловћенског великом пријатељу нашег народа Александру Петровичу Салујанову, генерал-мајору Ваздушно-десантне војске Руске Федерације „за исказану братску љубав према народу Црне Горе и Србије за вријеме злочиначког НАТО бомбардовања 1999. године“.
Члану Правног савјета Митрополије црногорско-приморске адвокату Војиславу Ђуришићу уручио је орден Светог Саве другог степена, којим га је на Митрополитов предлог одликовао Свети архијерејски синод СПЦ „за вјерност Цркви Божијој и изузетан допринос заштити права Митрополије црногорско-приморске, односно Српске православне цркве у Црној Гори“.
Многобројна публика је затим уживала у мајсторијама нашег прослављеног фрулаша Боре Дугића и чланова Националног ансамбла „Коло“ из Београда, који ове године слави седам деценија постојања.
Академији су присуствовали Митрополит михаловско-кошицки Цркве чешких и словачких земаља г. Георгије, Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, амбасадор Републике Србије у Црној Гори Зоран Бингулац и представници амбасаде Руске Федерације.
Рајо Војиновић
Фото : Борис Мусић